Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Venituri din cedarea folosintei cu mai mult de 5 ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Venituri din cedarea folosintei cu mai mult de 5 contracte

Care sunt consecintele daca obtin venituri din cedarea folosintei si am mai mult de 5 contracte?
george-neagu, moderator
in acest caz va trebui sa intocmiti Registru de incasari si plati, ca in cazul PFA-urilor.
O sa vi se aplice prevederile din codul fiscal ART. 83 - Definirea veniturilor impozabile din cedarea folosinței bunurilor
(2) Persoanele fizice care realizează venituri din cedarea folosinței bunurilor din derularea unui număr mai mare de 5 contracte de închiriere la sfârșitul anului fiscal, începând cu anul fiscal următor, califică aceste venituri în categoria venituri din activități independente și le supun regulilor de stabilire a venitului net pentru această categorie. În aplicarea acestei reglementări se emite ordin al președintelui A.N.A.F.
Va rog sa cititi detaliile de la adresa
[ link extern ]