avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Stabilirea minorului cu mama in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Stabilirea minorului cu mama in strainatate

Buna ziua.

am o fiica de 14 ani, sunt divortata de tatal acesteia de la varsta de 1 an al copilului.
Copilul si tatal au o oarecare relatie, il viziteaza cam o data pe luna, mai mult la insistentele mele.

As vrea sa ma stabilesc cu ea intr-o tara din europa, ea isi doreste foarte mult acest lucru, insa cu siguranta tatal nu va fi de acord.

De la ce varsta ea isi poate exprima aceasta optiune in instanta?
Ultima modificare: Vineri, 8 Februarie 2019
madalina-s, utilizator
Cel mai recent răspuns: madalina-s , utilizator 08:46, 12 Februarie 2019
La 14 ani minorul va fi ascultat de instanța.
Aveti sanse sa obțineți castig de cauza dar va trebui să prezentati acte pentru locul unde veti locui.
Multumesc pt. raspuns.
Acte in sensul despre locul unde voi lucra si casa in care voi locui?

PS. am uitat sa mentionez ca am procura de iesit cu ea din tara pentru 3 ani, are vreo relevanta?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

La 14 ani minorul va fi ascultat de instanța.
Aveti sanse sa obțineți castig de cauza dar va trebui să prezentati acte pentru locul unde veti locui.

Da, acolo unde veti locui.
Cu procura rămâne de văzut ce va invoca si partea adversă.
Daca sunteti divortata de 13 ani inseamna ca aveti autoritate parinteasca exclusiva pe legea veche deci va puteti muta oricand evident inform and tatal de noua adresa si eventual acceptand sa petreaca mai multe zile de vacanta cu acesta pentru a compensa mutarea.
Da, daca este pe legea veche are incredintarea minorului.
Nici nu mai este necesar un proces si nici procura.

Doar daca ar cere tatal custodie comuna s-ar complica lucrurile dar aceasta ar insemna sa deschida el proces.

La inceput, cand a intrat noua lege in vigoare eu am obtinut de mai multe ori custodie comuna dupa ce exista hotarare de incredintare a minorului, dar am cativa ani de cand nu m-am mai judecat pe asa ceva si se pare ca instantele tind acum sa mentina un soi de custodie exclusiva din ce am inteles de la alti avocati si alte persoane.
Cred ca am 2-3 ani de cand nu m-am mai judecat pe asa ceva.

Asadar, numai daca ar deschide el proces v-ar putea cauza probleme.
Oricum, este interesant faptul ca el crede ca are custodie comuna si v-a dat procura.Se poate spune ca v-ati aflat amandoi in eroare comuna...
Incercati sa mentineti aceeasi linie...ca sa evitati un proces.
Ati avea sanse egale sa obtineti custodie exclusiva ori custodie comuna avand in vedere la cum se judeca in ziua de astazi si harababura existenta prin justitie de cand cu legile noi...
Sfatul meu este sa evitati sa va judecati si daca va da in judecata sa cautati sa va angajati avocat mai ales daca el isi angajeaza avocat bun.
Ultima modificare: Vineri, 8 Februarie 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Tatal refuza sa-si dea acordul lilicu lilicu - divortul a fost anul trecut in ianuarie , pe vechiul cod, si mama are custodia copilului , tatal are drept de vizita - mama sa recasatorit cu un cetatean ... (vezi toată discuția)
Scoaterea minorului din tara fara acordul tatalui Simonaaurelia Simonaaurelia Fratele meu este divortat si are o fetita de 5 ani. Mama a obtinut custodia copilului, el plateste pensie alimentara , fetita o putea lua cand isi dorea ( nu ... (vezi toată discuția)
Plecare din tara fara acordul tatalui edavid12 edavid12 buna ziua...am un baietel de 3 ani facut intr -o relatie de concubinaj,nu am ajuns in instanta pt custodie deloc,problema sta in felul urmator.tatal copilului ... (vezi toată discuția)