avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... reincredintare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

reincredintare minor

- pe vechiul cod minorul a fost incredintat mamei , tatal cu drept de vizita
- mama se recasatoreste si pleaca cu minorul din tara fara sa anunte tatal
- dupa trei luni mama cere tatalui acceptul de a locui in strainatate dar nu il primeste
- programul de vizitare stabilit pe sentinta nu poate fi respectat, asa ca mama cere in instanta modificarea / anularea acestuia
- tatal cere intoarcerea minorul in tara si reincreditarea lui tatalui
-nu se pot intelege amiabil
ce sanse are mama , respectiv tatal copilului
Daca tatal cere reincredintarea , instanta poate sa dispuna custodie comuna ?
multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:48, 17 Ianuarie 2013
In principiu, se va acorda exercitarea autoritatii parintesti in comun. In rest, depinde de probele aduse
Daca mama a plecat din tara degeaba mai cere tatal ceva in justitie.
Doar daca ar mai intra cu copilul in tara ar avea probleme sa mai iasa dupa noul proces.
Cum nu mai poate fi vb de incredintare si reincredintare sub noul cod civil, vor exercita in comun autoritatea parinteasca sau pt motive temeinice, numai unul din parinti. Ce isi disputa dansii e domiciliul minorilor care cel mai probabil va ramane la mama.
Tatal poate cere un alt program de vizita, poate mai mult in vacante data fiind distanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tatal cere custodia malisa malisa Buna ziua Va scriu pentru a vedea parerea celorlati.. Am ancheiat divortul cu o decizie definitiva si irevocabila, am obtinut custodia copilului, dupa 8 ... (vezi toată discuția)
Cum imi iau minorul? Imparatul Imparatul Dupa codurile vechi exista reincredintarea copilului minor. Acuma, dupa noul cod civil, cum as putea sa-mi iau copilul inapoi sa-l cresc eu? Acesta printr-o ... (vezi toată discuția)
Ci la 14 ani. parinti divortati giordano giordano Buna seara! Un copil încredinţat mamei spre creştere şi educare prin hotarâre judecătorească. Din hotărâre rezulta ca tata nu este decăzut din ... (vezi toată discuția)