avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Stabilirea minorului cu mama in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Stabilirea minorului cu mama in strainatate

Buna ziua.

am o fiica de 14 ani, sunt divortata de tatal acesteia de la varsta de 1 an al copilului.
Copilul si tatal au o oarecare relatie, il viziteaza cam o data pe luna, mai mult la insistentele mele.

As vrea sa ma stabilesc cu ea intr-o tara din europa, ea isi doreste foarte mult acest lucru, insa cu siguranta tatal nu va fi de acord.

De la ce varsta ea isi poate exprima aceasta optiune in instanta?
Ultima modificare: Vineri, 8 Februarie 2019
madalina-s, utilizator
Cel mai recent răspuns: madalina-s , utilizator 08:46, 12 Februarie 2019
Imi cer scuze pentru confuzia pe care am creat-o, din cauza ca am omis un detaliu important.
Eu si tatal fetei nu am fost casatoriti, asa ca in momentul in care ne-am separat, nu s-a pus problema de instanta sau orice fel de proces. Am mers cu totul pe intelegerea dintre noi, inclusiv domiciliul si pensia de intretinere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tatal refuza sa-si dea acordul lilicu lilicu - divortul a fost anul trecut in ianuarie , pe vechiul cod, si mama are custodia copilului , tatal are drept de vizita - mama sa recasatorit cu un cetatean ... (vezi toată discuția)
Scoaterea minorului din tara fara acordul tatalui Simonaaurelia Simonaaurelia Fratele meu este divortat si are o fetita de 5 ani. Mama a obtinut custodia copilului, el plateste pensie alimentara , fetita o putea lua cand isi dorea ( nu ... (vezi toată discuția)
Plecare din tara fara acordul tatalui edavid12 edavid12 buna ziua...am un baietel de 3 ani facut intr -o relatie de concubinaj,nu am ajuns in instanta pt custodie deloc,problema sta in felul urmator.tatal copilului ... (vezi toată discuția)