Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Stabilirea minorului cu mama in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Stabilirea minorului cu mama in strainatate

Buna ziua.

am o fiica de 14 ani, sunt divortata de tatal acesteia de la varsta de 1 an al copilului.
Copilul si tatal au o oarecare relatie, il viziteaza cam o data pe luna, mai mult la insistentele mele.

As vrea sa ma stabilesc cu ea intr-o tara din europa, ea isi doreste foarte mult acest lucru, insa cu siguranta tatal nu va fi de acord.

De la ce varsta ea isi poate exprima aceasta optiune in instanta?
madalina-s, utilizator
Imi cer scuze pentru confuzia pe care am creat-o, din cauza ca am omis un detaliu important.
Eu si tatal fetei nu am fost casatoriti, asa ca in momentul in care ne-am separat, nu s-a pus problema de instanta sau orice fel de proces. Am mers cu totul pe intelegerea dintre noi, inclusiv domiciliul si pensia de intretinere.