Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare fără documente de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare fără documente de proprietate

Buna ziua,

Va scriu, deoarece avem o situație în familie și as vrea sa stiu cum pot proceda. Bunica soției mele are o casa undeva la tara (terenul a fost primit de la părinții bunici fără nici un act, iar impreuna cu sotul dânsei si-au construit o casă acolo - totul a fost posibil acum 70 de ani). Acum bunica doreste sa faca succesiunea, dar aceasta succesiune nu se poate face fără a avea carte funciara. Mentionez ca proprietatea este luată în evidență la primărie și se plătesc taxe, dar dânsa nu are nici un act de proprietate pe casa si teren. Ce trebuie sa fac sa pot rezolva această situație?

Astept cu mare interes ajutorul vostru.

Va multumesc anticipat,
Andrei Potlog
Buna ziua,

Faptul ca nu are acte pe care nu e problema pentru ca notarul o va include in masa succesorala pe baza pe baza Certificatului de atestare de la Primarie si a documentatiei cadastrale fiind foarte veche.

Insa, va trebuie acte pe teren. Obtineti Certificatul de atestare fiscala de la Primarie, ulterior faceti adresa la OCPI privind identificarea numarului cadastral cu indicarea adresei terenului si la Prefectura privind comunicarea titlului de proprietate. Puteti face Adresa si la Primaria pentru a va comunica daca la dosarul dvs. exista titlul de proprietate inregistrat.

Daca nu reusiti, exista varianta sa formulati o actiune in instanta privind constatarea uzucapiunii pe teren.

O zi buna!