Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Talharie?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Talharie?

Buna ziua, ieri am fost cu niște amici sa batem un taximetrist care a fost violent fizic cu mama unuia dintre amici. Ne am urcat in mașina, el nu știa cine suntem, și l am direcționat pe o strada lăturalnică unde l am bătut binișor (4 zile îngrijiri). Nu i am furat nimic dar nu am plătit cursa. După ce am fost prinși de polițiști ni s- a spus ca -i talharie și nu ne putem împăca cu el deși taximetriștu vrea împăcare. Este talharie? Ce credeți? Noi n am avut nicio intenție de a l talhari ci de a i aplica o corecție fizica, lucru pe care l am reușit!
Menționez ca singurul motiv pe care poliția îl invoca in caZul tâlhăriei este neachitarea cursei.
Mie imi pare indoielnica talharia.
Doar daca rezulta din probe ca le-ați agresat pentru ca v-a cerut banii pentru cursa as aprecia eu ca ar fi tâlhărie.
Ar trebui să aveți avocat pentru a studia dosarul si sa vada exact ce rezulta din probe ca sa va poată gândi o apărare concretă baza pe contraargumente pertinente în raport de probe.
Probabil ca v-a cerut banii pe cursa, l-ați agresat si de aceea se considera tâlhărie.
Probabil va trebui ca avocatul sa mai propună probe în apărare.
După studiu avocatul va putea solicita schimbarea de încadrare juridică si ar fi bine sa o lămuriți din urmărirea penală ca sa vedeti si argumentele parchetului bazate pe probe.
O sa aiba ceva de lucru avocatul si probabil ca o sa va coste destul de mult ca sa va faca o apărare foarte buna si nu una formală si simpla.
Se pot însă reține două infracțiuni.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
La politie ce ati declarat, de ce l-ati batut? vă banuiesc ca nu ati spus povestea cu mama amicului...
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat