Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... O persoana in varsta, cu proteza de sold, care merge ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

O persoana in varsta, cu proteza de sold, care merge cu mare greutate, are dreptul la indemnizatie de handicap?

Va prezint urmatoarea situatie: acum 3 ani, o persoana de 72 de ani, din cauza coxartrozei, a suferit o operatie de protezare a soldului. In urma operatiei, persoana respectiva, care acum are 75 de ani, se deplaseaza foarte greu si are dureri mari, nemaiputand sa se intretina singura. Are noroc ca locuieste impreuna cu fiica ei, dar au aparut niste costuri cu medicamente care le apasa.

Fiind persoane simple nu s-au interesat ce drepturi au.

De aceea va rog sa-mi spuneti daca are dreptul la incadrare la persoane cu handicap, cu toate drepturile banesti, sau daca are alte drepturi de orice fel.
Numai comisia medicala de expertiza persoane cu dizabilitati este autorizata si competenta sa dispuna verificarea documentelor medicale,eventual sa dispuna investigatii suplimentare ca in final sa hotarasca daca afectiunea face parte din normativele medicale speciale si se poate elibera decizie/certificat de incadrare in grad de handicap
Contactati comisia de expertiza medicala persoane cu handicap din primaria locala,intocmiti dosar cu documente justificative,faceti programare