Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care este procentul ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care este procentul ?

Un apartament a fost cumparat de tata, mama si fiica.
Mama a decedat.
Care sunt partile mostenite de fata si de tata in acest caz ?
Buna ziua,
Cotele de mostenire in acest caz sunt 1/4 tatal (sot supravietuitor) si 3/4 fiica.
Cotele se aplica si se calculeaza prin raportare la cota de 1/3 pe care o detinea defuncta, si nu la intregul apartament.
Buna seara,

Asadar, in concluzie, la ora actuala tatal (sot supravietuitor) va detine 1/4 din apartament, iar fiica 3/4 din el ?
Multumesc in avans pentru raspuns.