avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care este procentul ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care este procentul ?

Un apartament a fost cumparat de tata, mama si fiica.
Mama a decedat.
Care sunt partile mostenite de fata si de tata in acest caz ?
Cel mai recent răspuns: florin_neagu , utilizator 19:34, 9 Februarie 2019
Buna ziua,
Cotele de mostenire in acest caz sunt 1/4 tatal (sot supravietuitor) si 3/4 fiica.
Cotele se aplica si se calculeaza prin raportare la cota de 1/3 pe care o detinea defuncta, si nu la intregul apartament.
Buna seara,

Asadar, in concluzie, la ora actuala tatal (sot supravietuitor) va detine 1/4 din apartament, iar fiica 3/4 din el ?
Multumesc in avans pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul sotiei tatalui Floryyn1983 Floryyn1983 Buna ziua! Mama mea a murit acum 7 ani iar tata s-a recasatorit de curand cu o femeie care incearca din rasputeri sa obtinaun loc unde sa isi petreaca ... (vezi toată discuția)
Mostenire copil din alta casatorie! Sfarlea Sergiu Sfarlea Sergiu Buna seara! Bunicul meu tocmai a decedat acum cateva zile,dupa 3 zile de la deces mama mea a primit un telefon de la sora ei (vitrega),tin sa mentionez ca ... (vezi toată discuția)
Succesiune gross405 gross405 Buna ziua.Tatăl meu vitreg a decedat.Am rămas cu drept de mostenire eu mama mea si sora mea vitregă fi ca defunctului.Va rog sa mi spuneti care este ... (vezi toată discuția)