avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 922 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Imprumut Provident
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Imprumut Provident

Buna ziua! Sotul meu are un imprumut la provident din februarie 2018. Am platit ratele la timp o perioada apoi din motive personale nu am mai putu plati suma completa, dar am platit cat am putut. A fost bagat in biroul de credit cu data primei restante pe 26.092018. De atunci am tot platit cat am putut pe luna, nu mult dar am ramas in urma, De cateva luni au venit doua agente cu care nu ne intelegem deloc,din cauza acelor neintelegeri am evitat sa ne mai intalnim cu ele, fapt care a dus la neplata sau trimiteam pe altcineva sa mai plateasca. Avem de plata o rata saptamanala, si am platit cam la 2 saptamani o suma mai mica,, cam... Astazi au venit la poarta sa ia ratele (are si tatal meu rata si stam in aceeasi casa) si a spus ca sotului meu nu ii mai poate incasa ca l-au bagat la recuperari. Ce se poate intampla? Noi am fi platit cate putin pe saptamana mereu dar nu au vrut sa ne mai incaseze. Ma gandesc sa nu ne fi mintit agenta deoarece i-am facut si reclamatie la Bucuresti pentru ca se purtau foarte urat, intrau in curte, ciocaneau la usi... Ce ne pot face? Se poate intampla ceva? Mentionez ca in biroul de credit este inregistrat cu categoria de intarziere 3+90 de zie (am verificat pe site cu datele sotului)
Ultima modificare: Sâmbătă, 9 Februarie 2019
Adriana0903, utilizator
Cel mai recent răspuns: Adriana0903 , utilizator 17:03, 16 Februarie 2019
In primul rand n-au niciun drept sa va calce proprietatea fara acordul dumneavoastra si daca mai apar pe proprietate sunati fara sa stie la 112 sa le surprinda politia acolo la fata locului si sa intocmeasca acte pentru violare de domiciliu
In alta ordine de ideei exista O.G .52/2015 care interzice aceste hartuiri si A.N.P.C ii poate sanctiona cu amenda foarte mare
Cred daca nu ma insel ca este o Lege 363/2007 privind combaterea practicilor comerciale agresize.....
Ultima modificare: Sâmbătă, 9 Februarie 2019
DenisRif, utilizator
Va multumesc frumos pentru raspuns. Data viitoare asa vom proceda, pe langa faptul ca de cele mai multe ori vin duminica dupa amiaza cand noi suntem mai mereu plecati duminica ... de accea am si ramas de cele mai multe ori in urma

DenisRif a scris:

In primul rand n-au niciun drept sa va calce proprietatea fara acordul dumneavoastra si daca mai apar pe proprietate sunati fara sa stie la 112 sa le surprinda politia acolo la fata locului si sa intocmeasca acte pentru violare de domiciliu
In alta ordine de ideei exista O.G .52/2015 care interzice aceste hartuiri si A.N.P.C ii poate sanctiona cu amenda foarte mare
Cred daca nu ma insel ca este o Lege 363/2007 privind combaterea practicilor comerciale agresize.....

Asta e statul de rahat care accepta acesti camatari aparent in legalitate.....
Inca nu stiu ce sa cred... sa il fi bagat la recuperari sau doar sa fi zis asa agentele ca sa se razbune sa nu platim sa ramanem si mai mult in urma... abia luni vom putea suna la sucursala la bucuresti ... in biroul de credit stiam ca era, si s-au adunat 90 de zile ca o saptamana, doua plateam, una nu... si dadeam cam jumatate din rata saptamanala...

DenisRif a scris:

Asta e statul de rahat care accepta acesti camatari aparent in legalitate.....


Doamna consultati OG 52/2016 si vedeti conditiile in care se declara scadent anticipat si obligatiile celor mentionati...In rest sunt infractiuni de santaj si amenintari si nu cadeti in capcana lor

Alte discuții în legătură

Rata banca ale2012 ale2012 buna seara.am o rata la provident din 2013 octombrie cam asa si anu trecut cam din octombrie nu am mai putut plati rata saptamanala de 90 ron si am semnat o ... (vezi toată discuția)
Termen prescris raoul26 raoul26 Buna ziua, Ma puteti ajuta va rog cu un raspuns referitor la actiunile de prescriere? Nu am gasit foarte multe detalii despre asta pe ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. in data de 13.02.2014 am luat un credit in valoare ... Maximmm Maximmm Buna ziua. In data de 13.02.2014 am luat un credit in valoare de 2250 Lei pe o perioada de 73 de saptamani. Sold final credit: 4644.60 Lei. Am achitat o rata ... (vezi toată discuția)