avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturile actualei sotii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturile actualei sotii

Buna ziua!

Actuala sotie are dreptul asupra bunurilor fostului meu sot?

Va multumesc anticipat pentru un raspuns urgent!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 14:51, 11 Februarie 2019
In caz de deces, are dreptul la 1/4 din bunurile proprii ale sotului.
Daca moare fostul sot?
Da, daca moare sotul.
Am scris "in caz de deces".
Mi se pare incredibil… Unde gasesc legea asta?
Multumesc mult!
In Codul civil.
Art. 972
Cota succesorală a soţului supravieţuitor
(1) Cota soţului supravieţuitor este de:
a) un sfert din moştenire, dacă vine în concurs cu descendenţii defunctului;
b) o treime din moştenire, dacă vine în concurs atât cu ascendenţi privilegiaţi, cât şi cu colaterali privilegiaţi ai defunctului;
c) o jumătate din moştenire, dacă vine în concurs fie numai cu ascendenţi privilegiaţi, fie numai cu colaterali privilegiaţi ai defunctului;
d) trei sferturi din moştenire, dacă vine în concurs fie cu ascendenţi ordinari, fie cu colaterali ordinari ai defunctului.

(2) Cota soţului supravieţuitor în concurs cu moştenitori legali aparţinând unor clase diferite se stabileşte ca şi când acesta ar fi venit în concurs numai cu cea mai apropiată dintre ele.


Ce vi se pare incredibil? E normal ca sotia sa isi mosteneasca sotul.

Alte discuții în legătură

Mostenire papacostas papacostas Care este cota parte pe care o mosteneste sotul supravietuitor din bunurile dobandite inainte de casatorie de la sotul defunct (vezi toată discuția)
Cote mostenitori ana_panait ana_panait Poate cineva stie cum se repartizeaza mostenirea dupa moartea tatalui, intre sotia supravetuitoare si 3 copii. Ce procent de mostenire primeste sotia ... (vezi toată discuția)
Mostenire alexfelea alexfelea buna ziua, Daca exista un cuplu in varsta fara copii si sotul a murit, sotia mostenind si partea sotului de avere, mai exista vreo sansa sa mosteneasca si ... (vezi toată discuția)