Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Buna ziua. Care este vechimea minima pentru pensionare și dacă firmele unde am mai lucrat după 2010 s au desființat, cum pot afla ce vechime am? Mulțumesc.
Minim 15 ani este stagiu de cotizare pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta.

Vechimea in munca stabilita pana la data de 31 decembrie 2010 se probeaza cu carnetul de munca sau in lipsa acestuia cu adeverintele de vechime.

Dupa aceasta data, vechimea in munca se probeaza cu adeverintele de vechime eliberate de catre angajatori, , iar daca acestia nu mai exista trebuie sa incercati la Arhivele Nationale - Directia Judeteana in raza careia a avut sediul fostul angajator sau sa luati legatura cu lichidatorii judiciari sau cu detinatorii legali ai arhivei.