avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Buna ziua. Care este vechimea minima pentru pensionare și dacă firmele unde am mai lucrat după 2010 s au desființat, cum pot afla ce vechime am? Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:14, 11 Februarie 2019
Minim 15 ani este stagiu de cotizare pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta.

Vechimea in munca stabilita pana la data de 31 decembrie 2010 se probeaza cu carnetul de munca sau in lipsa acestuia cu adeverintele de vechime.

Dupa aceasta data, vechimea in munca se probeaza cu adeverintele de vechime eliberate de catre angajatori, , iar daca acestia nu mai exista trebuie sa incercati la Arhivele Nationale - Directia Judeteana in raza careia a avut sediul fostul angajator sau sa luati legatura cu lichidatorii judiciari sau cu detinatorii legali ai arhivei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

De unde obtin adeverinta coni_cov coni_cov in perioadele urmatoare am lucrat: - 01.09.1979-01.03.1983- Trustul de Constructii Oradea -05.07.1983-09.02.1984- Mina Leurda -26.03.1984-29.07.1985- IACM ... (vezi toată discuția)
Cum pot să obțin o adeverință de vechime, ținând cont că firma unde am lucrat a dat faliment și nu știu unde a mutat arhiva? de unde să încep căutarea? coco0205 coco0205 Buna ziua.Cum pot sa obtin o adeverinta de vechime tinand cont ca firma unde am lucrat a dat faliment si nu stiu unde a mutat arhiva.De unde sa incep ... (vezi toată discuția)