Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... CONTROL FINANCIAR PREVENTIV
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

CONTROL FINANCIAR PREVENTIV

in urma cu ceva timp am acceptat sa pun viza cfp.atunci era un spor de 20%.intre timp sporul a devenit 1% si am ramas cu lucru suplimentar neplatit.
va rog sa imi spuneti cum pot sa renunt la acesta deoarece inseamna multa raspundere si bani nimic.
conducerea unitatii unde lucrez imi spuna ca nu vrea sa il ia nimeni.....normal fara bani in plus la salar.
si totusi mi s a cerut acordul cand mi s a dat si am acceptat in anumite conditii iar acum conditiile s au schimbat
va rog sa imi spuneti cum sa procedez
multumesc
Buna ziua
De cand s-a modificat procentul la CFP , sunt si eu interesata!
prin ce act s-a modificat cfp? mie imi arata inca, in prg de legi, ca se acora un spor de pana la 25 %....
in 2010 se mai acorda sporul de cfp?
mihaicalinescu2005 a scris:

prin ce act s-a modificat cfp? mie imi arata inca, in prg de legi, ca se acora un spor de pana la 25 %....

in og 119/1999...art 9, alin 7 scrie "Prin decizie interna a conducatorului entitatii publice, persoanele desemnate sa efectueze controlul financiar preventiv propriu pot beneficia de un spor pentru complexitatea muncii de pana la 25% aplicat la salariul de baza brut lunar"....deci acest pana la, da dreptul sa se acorde oricat.
Da, corect, sporul de CFP, este de la 0,1 la 25 % si asa a fost de multa vreme. Insa, eu intrebam, prin ce act s-a modificat la doar 1 % (daca exista acel act), pentru ca, stiti si dvs, ca anumite sporuri sau indemnizatii, au fost reduse la 1 %. (spre exemplu, indeminzatia de participare ca membru in comisia de examinare pentru recrutarea functionarilor publici, a fost redusa, de la 20 % la 1 %- art. XVII din O.U.G. nr.35/2009.) :)
Tot O.U.G. nr. 35/2009, prevede la art. XII, ca sporul CFP va fi "de până la 25% aplicat la salariul de bază brut lunar, în măsura în care funcţia pe care o deţin nu este incompatibilă cu activitatea de control financiar preventiv."
Alt act normativ, care sa modifice art. 9 alin. (7) din O.U.G. nr. 119/1999, nu stiu sa existe... :) Stie cineva?