Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediul crestere copil daca am muncit in Anglia
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediul crestere copil daca am muncit in Anglia

Buna ziua,
De patru ani si jumatate muncesc in Anglia cu contract de munca.
Sunt insarcinata in primul trimestru, data nasterii, 16 sept 2019.
Din mai multe motive vreau sa ma retrag in tara vara aceasta.
Care sunt sansele sa beneficiez de CCC in Romania , in conditiile in care Anglia iese din UE in data de 29 Martie 2019? Este vreo sansa? Daca da, cum ar trebui sa procedez?
Va multumesc!!!!
Ca sa beneficiati de indemnizatia pentru CCC in Romania, trebuie ca în ultima perioadă dinaintea naşterii copilului sa fi desfăşurat activităţi profesionale în România .
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Multumesc frumos!!!
Am inteles acest lucru. Intentionez in luna iunie 2019 sa ma retrag in romania si sa ma angajez pina la nastere (septembrie 2019). Problema care ma framanta este urmatoarea: am citit in lege ca trebuie sa fi lucrat in stat membru al UE DAR Anglia nu o sa mai fie membra UE in momentul nasterii. Ei ies din Ue in Martie 2019. In aceste conditii as beneficia de CCC in Romania?
Multumesc pt intelegere!!!
Pana la iesirea din UE , mai este timp.... insa intrebati la ANPIS - Agentia Pentru Plati si Inspectie Sociala
[ link extern ] /
Va multumesc frumos!!!