Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil-venituri strainatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil-venituri strainatate

Buna ziua.

Va deranjez cu o situatie mai deosebita, si anume, lucrez pe teritoriul unei tari membre UE cu contract individual de munca de peste 3 ani iar de curand am aflat ca sunt insarcinata si doresc sa ma intorc in Romania, sa nasc si sa cresc copilul acolo.
In ce conditii as putea beneficia de indemnizatia de crestere copil?
Mentionez ca la momentul nasterii copilului voi avea cele 12 luni minime necesare din 24, dar muncite intr-o tara membra UE.
Adresa de mail anps@prestatiisociale.ro nu este valida si nu stiu caror autoritati ma pot adresa pentru lamuriri.

Va multumesc anticipat pentru raspuns si rabdare.
Cu stima
Buna ziua,
Poate va ajuta informatiile de mai jos
www.avocatnet.ro/forum/discu...

Va puteti adresa Agentiei Judetene de Platii si Inspectie Sociala-AJPIS, din judetul unde o sa locuiti.
Ionut.ion, utilizator
Veti beneficia de indemnizatia CCC in tara, daca in ultima perioada anterioara - cel putin o luna - datei nasterii copilului aveti realizate venituri supuse impozitului pe venit in tara.

ANPIS - contact
E-mail: secretariat@mmanpis.ro
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc mult pentru raspunsurile prompte!