avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1546 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil-venituri strainatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil-venituri strainatate

Buna ziua.

Va deranjez cu o situatie mai deosebita, si anume, lucrez pe teritoriul unei tari membre UE cu contract individual de munca de peste 3 ani iar de curand am aflat ca sunt insarcinata si doresc sa ma intorc in Romania, sa nasc si sa cresc copilul acolo.
In ce conditii as putea beneficia de indemnizatia de crestere copil?
Mentionez ca la momentul nasterii copilului voi avea cele 12 luni minime necesare din 24, dar muncite intr-o tara membra UE.
Adresa de mail anps@prestatiisociale.ro nu este valida si nu stiu caror autoritati ma pot adresa pentru lamuriri.

Va multumesc anticipat pentru raspuns si rabdare.
Cu stima
Cel mai recent răspuns: vincze , utilizator 14:01, 12 August 2019
Buna ziua,
Poate va ajuta informatiile de mai jos
www.avocatnet.ro/forum/discu...

Va puteti adresa Agentiei Judetene de Platii si Inspectie Sociala-AJPIS, din judetul unde o sa locuiti.
Ultima modificare: Luni, 12 August 2019
Ionut.ion, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Veti beneficia de indemnizatia CCC in tara, daca in ultima perioada anterioara - cel putin o luna - datei nasterii copilului aveti realizate venituri supuse impozitului pe venit in tara.

ANPIS - contact
E-mail: secretariat@mmanpis.ro
Ultima modificare: Luni, 12 August 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc mult pentru raspunsurile prompte!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatia ccc la mame intoarse in romania dupa ce au muncit in alt stat membru ue Adnas17 Adnas17 Muncesc de 5 ani legal in Irlanda si as dori sa stiu daca la reintoarcerea in tara beneficiez de indemnizatia ccc. Cate luni sunt necesare de munca pe ... (vezi toată discuția)
Marire indemnizatie conform ordonantei 111/2010 completata si modificata puni puni buna ziua. am intrat in CIC in octombrie 2011. in urma modificarii legii 111/2010 nu am primit indemnizatia marita asa cum as fi avut dreptul, de la 75% la ... (vezi toată discuția)
Am accesat fonduri europene. pot beneficia de ccc? lilianabosca lilianabosca Ce pot sa fac in cazul in care sunt angajata cu 2 ore si am obtinut fonduri europene pt masura 112 si vreau sa raman insarcinata dar dupa ce nasc cine sa-mi ... (vezi toată discuția)