Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Calcul impozit ONG
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Calcul impozit ONG

Va rog sa-mi spuneti cum se determina procentul de 10% din veniturile totale neimpozabile?
Conform Cod Fiscal : "Organizatiile nonprofit, organizatiile sindicale, organizatiile patronale determina impozitul pe profit conform regulilor speciale prevazute la art. 15 :

- veniturile prevazute la art. 15 alin. (2) din Codul fiscal sunt neimpozabile;
- pe langa acestea, pentru calculul rezultatului fiscal sunt neimpozabile si alte venituri realizate, pana la nivelul echivalentului in lei a 15.000 euro, intr-un an fiscal, dar nu mai mult de 10% din veniturile totale neimpozabile prevazute la art. 15 alin. (2).
Am gasit 2-3 exemple pe net care erau total diferite.
Merci
george-neagu, moderator
In codul fiscal, la art. 15 o sa gasiti normele metodologice care detaliaza modul de calcul Aveti la adresa urmatoare [ link extern ]