avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 483 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vreau să accept moștenirea după tatăl meu. Pot ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vreau să accept moștenirea după tatăl meu. Pot pierde cota care mi se cuvine dacă îi trimit mamei procură pentru dezbaterea succesiunii?

Bună.. Am pretenție la partea moștenirii! În cazul în care trimit procura mamei ptr. încheierea succesiunii, pot pierde partea, cota care mi revine ca moștenitor?
Ultima modificare: Miercuri, 13 Februarie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Mares121 , utilizator 08:48, 12 Februarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mostenitorul poate veni personal sau prin procura la succesiune . Obligatia dvs. este aceea de a face o declaratie notariala expresa de acceptare a succesiunii in termen d 1 an de la decesul autorului.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai aveti grija ce anume o imputerniciti pe mama sa faca, limitati-i mandatul.
Bună... Vrea sa vândă imobilul și trebuie făcută succesiunea! Deci, dacă ii trimit procura, înseamnă că pierd dreptul, moștenirea?? Sau procura atesta faptul, ca să se poată facă succesiunea ptr a vinde imobilul și a primi fiecare copil cât ii revine?

Ana-Maria Dutescu a scris:

Pai aveti grija ce anume o imputerniciti pe mama sa faca, limitati-i mandatul.

La vânzarea imobilului îmi pot lua dreptul legal, dacă i am trimis procura ca sunt de acord cu succesiunea? Adică sa i trimit succesiunea prin posta și la vânzarea imobilului sa nu îmi pot lua cota parte! Cu respect

Cabinet Individual Avocatura CAZACU IOANA a scris:

Mostenitorul poate veni personal sau prin procura la succesiune . Obligatia dvs. este aceea de a face o declaratie notariala expresa de acceptare a succesiunii in termen d 1 an de la decesul autorului.

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Procura o dati pentru că nu va puteti prezenta personal la dezbaterea succesiunii.
In acest sens, prin procura, o imputerniciti pe mama dvs să vă reprezinte la dezbaterea moștenirii. Asta înseamnă că veți fi moștenitor, doar ca mama va semna in locul dvs, în baza procurii.
In aceeasi procura, sau in alta o puteți împuternici ca după dezbaterea succesiunii să cand a cota dvs.
Dar dacă sunteți atat de suspicioasă, cel mai bine ar fi sa veniti personal. Ca sa nu mai aveti dubii...

Alte discuții în legătură

Vreau sa vindem casa, dar fratii sunt plecati in strainatate Zoli13 Zoli13 Buna ziua.Eu impreuna cu fratii mei dorim sa vindem casa parinteasca, dar cei doi frati ai mei sunt in strainatate.Cum se procedeaza daca ei sunt plecati? Imi ... (vezi toată discuția)
Succesiune după moartea mamei valentinap39 valentinap39 Buna ziua. In octombrie 2019 a murit mama mea. Ea a locuit alaturi de tatăl meu in orașul Brăila. Eu locuiesc în București iar fratele meu in Italia. ... (vezi toată discuția)
Procura notariala maria dinca maria dinca Buna ziua. Ma intereseaza sa stiu daca se poate face o imputernicire notariala prin care eu in calitate de fiica sa il reprezint pe tatal meu la dezbaterea ... (vezi toată discuția)