avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 402 soluții astăzi
Forum AvocatNet Italia Probleme juridice de familie Pot divorta in italia.
Discuție deschisă în Probleme juridice de familie

Pot divorta in italia.

Doresc sa divortez in italia.Sint separata de 1 an si 4 luni cu 2 copii unul fiind minor.Specific ca am locuit in italia si detin buletin .Care ar fii procedura.Momentan locuies in Romania.
Ultima modificare: Luni, 11 Februarie 2019
MYLYMYLY, utilizator
Cel mai recent răspuns: jmpm , utilizator 09:41, 27 August 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă locuiti în România divortati în țară.
Nu puteti divorta în Italia în aceste condiții.

Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București
Ultima modificare: Luni, 11 Februarie 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Astfel, conform art 914 Cod civil,

(1) Cererea de divorţ este de competenţa judecătoriei în circumscripţia căreia se află cea din urmă locuinţă comună a soţilor. Dacă soţii nu au avut locuinţă comună sau dacă niciunul dintre soţi nu mai locuieşte în circumscripţia judecătoriei în care se află cea din urmă locuinţă comună, judecătoria competentă este aceea în circumscripţia căreia îşi are locuinţa pârâtul, iar când pârâtul nu are locuinţa în ţară şi instanţele române sunt competente internaţional, este competentă judecătoria în circumscripţia căreia îşi are locuinţa reclamantul.

(2) Dacă nici reclamantul şi nici pârâtul nu au locuinţa în ţară, părţile pot conveni să introducă cererea de divorţ la orice judecătorie din România. În lipsa unui asemenea acord, cererea de divorţ este de competenţa Judecătoriei Sectorului 5 al municipiului Bucureşti.
Multumesc pentru informatii.

Ioana Stoica a scris:

Astfel, conform art 914 Cod civil,

(1) Cererea de divorţ este de competenţa judecătoriei în circumscripţia căreia se află cea din urmă locuinţă comună a soţilor. Dacă soţii nu au avut locuinţă comună sau dacă niciunul dintre soţi nu mai locuieşte în circumscripţia judecătoriei în care se află cea din urmă locuinţă comună, judecătoria competentă este aceea în circumscripţia căreia îşi are locuinţa pârâtul, iar când pârâtul nu are locuinţa în ţară şi instanţele române sunt competente internaţional, este competentă judecătoria în circumscripţia căreia îşi are locuinţa reclamantul.

(2) Dacă nici reclamantul şi nici pârâtul nu au locuinţa în ţară, părţile pot conveni să introducă cererea de divorţ la orice judecătorie din România. În lipsa unui asemenea acord, cererea de divorţ este de competenţa Judecătoriei Sectorului 5 al municipiului Bucureşti.


care este ratiunea pentru care dvs doriti sa divortati in Italia?
daca sotul e in Italia, puteti divorta in Romania sau in Italia. Daca dvs locuiti in Romania in prezent puteti divorta in Romania
Cel mai simplu este divorțul prin corespondență. Trimiți actele pe e-mail și ei îți trimit hotărârea de divorț prin poștă . Uite cum: [ link extern ] /

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort - competenta teritoriala florentina-doina florentina-doina Am plecat de la sot impreuna cu copii acum un an ,de atunci nu am tinut nici un fel de legătură cu el.As vrea să stiu daca pot divorta de el în București ... (vezi toată discuția)
Buna ziua!!!- competenta teritoriala divort madalinaadelina madalinaadelina Am si eu o intrebare,vreau sa divortez,eu acum sunt in judetul Ph,sotul este din alt judet,unde si eu am domiciliul,pot divorta in jud Ph daca am mutatie sau ... (vezi toată discuția)
Locul divortului mariadaria mariadaria Vreau sa divortez . Sunt cununata civil in comuna mea. Pot transfera dosarul de cununie civila in orasul unde locuiesc?am citit ca se trimite un certificat de ... (vezi toată discuția)