avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 265 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... recuzare judecator
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

recuzare judecator

in cazul in care soliciti recuzarea unui judecator si spui ca ai indoieli cu privire la impartialitatea completului poti sa te astepti la represalii?
poate fi considerata o astfel de cerere ca o ofensa adusa judecatorului?
Ultima modificare: Marți, 12 Februarie 2019
barandaniel, utilizator
Cel mai recent răspuns: SCLIPEINICU , utilizator 19:51, 16 Februarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu este o ofensa, este un demers legal. Doar ca ei au un orgoliu nejustificat si o iau personal. In general. Poate nu e cazul acum.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nici vorbă. Judecătorii sunt imparţiali.
Recuzările sunt cereri la ordinea zilei.

Să spui că judecătorii români sunt răzbunători este o dovadă a lipsei de profesionalism şi o afirmaţie care poate fi supusă dezbaterii comisiei de disciplină a UNBR.

Astfel de afirmaţii sunt defăimătoare la adresa magistraţilor şi nu au ce căuta în vocabularul avocatului.

Totuşi, justiţiabilul care face o cerere de recuzare invocând "ca ai indoieli cu privire la impartialitate " fără să indice nici măcar un temei, poate fi amendat pentru folosirea abuzivă şi cu rea-credinţă a procedurii.

Ar fi bine să îţi angajezi un avocat şi nu să arunci cu acuzaţii nefondate la adresa judecătorului şi apoi să te vaiţi că ai pierdut deoarece judecătorul este imparţial.
Nu aşa se câştigă un proces, prin cereri frivole şi abuz de procedură.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In general, avocații evita sa faca recuzari.
Represalii nu exista in mod efectiv dar judecătorii se cam supără cand sunt recuzati.
Eu cunosc foarte bine situațiile cu recuzarile si am vazut cum.reactioneaza judecătorii.Reactiile sunt diferite de la persoana la persoana.

Dacă aveți motive rezonabile si pertinente explicate în concret puteti face recuzarea si chiar poate ajuta.

Conteaza foarte mult si cat de bine este motivată cererea de recuzare si daca este bazată pe fapte concrete.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
va multumesc pentru raspuns

e un judecator caruia i s-au repartizat "aleatoriu" in aceeasi sedinta doua cauze in care sunt petent "parte vatamata", grefierul lui nu vede bine si greseste citatia care nu mai ajunge la petent si nu vede situatia de incompatibilitate in care se afla seful. grefierul nu sesizeaza, asa cum este cerinta CPP. ma gandesc s cer recuzarea amandurora.
se poate in aceeasi sedinta sa soliciti si stramutarea?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se poate solicita tot in aceeasi ședință.
Cu citatia însă nu stiu ce sanse ati avea desi este enervant...
Nu prea cred ca sunt sanse.
Ultima modificare: Joi, 14 Februarie 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Motiv recuzare judecator leorot leorot Buna ziua, Este pe rol un proces in care eu am depus marturie. Marturia mea a fost inregistrata audio. Judecatorul repeta catre grefiera spusele mele, iar ... (vezi toată discuția)
Intr-un proces civil de partaj judiciar, cererea de recuzare ... stefangero stefangero Intr-un proces civil de partaj judiciar, cererea de recuzare a unui judecator, pe motiv de lipsa de impartialitate, este supusa OBLIGATORIU unei taxe de timbru ... (vezi toată discuția)
Recuzare agent politie cercetari primare dosar penal sorin007 sorin007 Care este modalitatea prin care pot recuza un agent de politie,in cazul unor cercetari penale primare,cui trebuie sa ma adresez si ce motive pot invoca .Partea ... (vezi toată discuția)