Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... recuzare judecator
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

recuzare judecator

in cazul in care soliciti recuzarea unui judecator si spui ca ai indoieli cu privire la impartialitatea completului poti sa te astepti la represalii?
poate fi considerata o astfel de cerere ca o ofensa adusa judecatorului?
barandaniel, utilizator
Nu este o ofensa, este un demers legal. Doar ca ei au un orgoliu nejustificat si o iau personal. In general. Poate nu e cazul acum.
Nici vorbă. Judecătorii sunt imparţiali.
Recuzările sunt cereri la ordinea zilei.

Să spui că judecătorii români sunt răzbunători este o dovadă a lipsei de profesionalism şi o afirmaţie care poate fi supusă dezbaterii comisiei de disciplină a UNBR.

Astfel de afirmaţii sunt defăimătoare la adresa magistraţilor şi nu au ce căuta în vocabularul avocatului.

Totuşi, justiţiabilul care face o cerere de recuzare invocând "ca ai indoieli cu privire la impartialitate " fără să indice nici măcar un temei, poate fi amendat pentru folosirea abuzivă şi cu rea-credinţă a procedurii.

Ar fi bine să îţi angajezi un avocat şi nu să arunci cu acuzaţii nefondate la adresa judecătorului şi apoi să te vaiţi că ai pierdut deoarece judecătorul este imparţial.
Nu aşa se câştigă un proces, prin cereri frivole şi abuz de procedură.
In general, avocații evita sa faca recuzari.
Represalii nu exista in mod efectiv dar judecătorii se cam supără cand sunt recuzati.
Eu cunosc foarte bine situațiile cu recuzarile si am vazut cum.reactioneaza judecătorii.Reactiile sunt diferite de la persoana la persoana.

Dacă aveți motive rezonabile si pertinente explicate în concret puteti face recuzarea si chiar poate ajuta.

Conteaza foarte mult si cat de bine este motivată cererea de recuzare si daca este bazată pe fapte concrete.
va multumesc pentru raspuns

e un judecator caruia i s-au repartizat "aleatoriu" in aceeasi sedinta doua cauze in care sunt petent "parte vatamata", grefierul lui nu vede bine si greseste citatia care nu mai ajunge la petent si nu vede situatia de incompatibilitate in care se afla seful. grefierul nu sesizeaza, asa cum este cerinta CPP. ma gandesc s cer recuzarea amandurora.
se poate in aceeasi sedinta sa soliciti si stramutarea?
Se poate solicita tot in aceeasi ședință.
Cu citatia însă nu stiu ce sanse ati avea desi este enervant...
Nu prea cred ca sunt sanse.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat