Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ordonanta de renunțare la urmarirea penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ordonanta de renunțare la urmarirea penala

Ma ocup mai nou cu executari silite in cadrul unei primarii si tocmai ce am primit o ordonanta de renuntare la urmarirea penala data de procuror ptr. aducerea la indeplinire, cu executare de zile in folosul comunitatii si nu prea stiu cum sa procedez in cazul acesta. Politaiul l-a trimis sa-l pun la munca, eu zic ca ar trebui sa asteptam raspunsul cu sentinta data de Judecatorul de camera preliminara unde trebuia trimisa in 10 zile aceasta ordonanta care este emisa in 03 oct.2018 si primita de mine in 30 ian. 2019. Apelez la specialisti ptr. un raspuns concret si legal sa stiu cum sa procedez de acum inainte. Multumesc anticipat!
Asteptati sentinta judecatorului. Numai el poate obliga o persoana sa faca ceva, nu si procurorul.
Sebastian Simon, Avocat
Munca trebuie să o execute în 6 luni de la comunicarea ordonanței procurorului.
Practic, doar dupa ce confirmă judecătorul ordonanța poate executa munca deoarece se poate intampla sa muncească si sa se respingă ordonanța.

Vedeți cât timp mai are ca sa va orientați.
Legea nu prevede însă de la hotărârea judecătorului ci de la ordonanța procurorului.
În practica, se finalizează procesul si exista si timp dar cand au avocat se intampla asa.
Cand nu au avocat angajat este greu de spus ce iese.

Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Daca nu este confirmata de judecator, ordonanta nu are nicio valoare.
Am inteles!
Din ce citesc in Ordonanta obligatia prestarii urmeaza a fi indeplinita in termen de 6 luni de la parcurgerea etapei de camera preliminara, respectiv de la ramanerea definitiva a incheierii judecatorului de camera preliminara prin care s-a confirmat aceasta solutie. Deci ar trebui sa mai primesc sentinta Judecatorului.
Termenul se calculează de la data ordonanței.Vedeti mai bine legea.
Eu însă doar dupa confirmare iau in seama.Dar fac si verificări temeinice că sa nu apăra probleme stupide deoarece legea nu prea este gândită...
Se poate presta munca si inainte de hotărâre.
În ce oră sunteti?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat