Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Oportunitate inginerie electronica/telecom
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Oportunitate inginerie electronica/telecom

Buna,

Anul acesta termin facultatea de Inginerie Electrica & Tehnologia Informatiei, specializarea: Retele si Software de Telecomunicatii.
Am experienta de peste 2 ani: internship & in mare parte angajat atat la o companie telecom cat si in momentul de fata pe analizator defectiuni pe Routere&Firewall Professionale(folosite doar de companii mari internationale).
Intrebarea este: Ca inginer, ce oportunitati sunt ca sa mi pot deschide un birou individual(cum fac notarii, executorii etc) pe acest domeniu?, adica vreau sa o iau pe cont propriu si sa ma axez pe un program pe care sa mi l fac singur(oarecum).
Ce posibilitati am care sa fie in stransa legatura cu specializarea mentionata mai sus?
Am lucrat pe timp ul facultatii, o fac si acum si am o oarecare experienta.
Sper sa fie inteleasa intrebarea, eventual revin cu lamuriri.
Incepeti prin testarea pietei pentru a va face o eventuala lista de clienti.
Puteti inregistra o firma (PFA, Intreprindere individuala, SRL) la Registrul comertului cu domeniu de activitate - service/ sau altfel cum doriti sa denumiti pentru ....
Va trebui sa declarati activitatea la ANAF si .... Spor la treaba !
Dupa stiinta mea, fiind student beneficiati de niste facilitati la inregistrarea firmei proprii.