Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua! Baietelul meu este nascut in data de 20.06.17. In 15 aprilie 2019 as dori sa incep munca pt a primi cei 650 lei, stimulent de inseratie, iar tot de atunci tatal doreste sa intre in ccc pt 2 luni, adica pana in 20.06.19. In momentul de fata singurul venit al tatalui este din plati compensatorii(fara somaj) deoarece a plecat cu ordonanta de la mina. As dori sa stiu: in cazul in care tatal intra in ccc, pt cele 2 luni, i se taie ceva din venitul de completare sau il primeste integral cu tot cu indemnizatie? Multumesc!
Plata indemnizației pentru creșterea copilului nu se suspendă în cazul în care persoana îndreptățită primește diverse sume în baza legii, a contractului colectiv de muncă sau a contractului individual de muncă, acordate în perioada concediului pentru creșterea copilului, altele decât cele rezultate din desfășurarea efectivă a unei activități în perioada de concediu.