Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Venit realizat in ultima luna de indemnizatie.
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Venit realizat in ultima luna de indemnizatie.

Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti cu urmatoarea situatie.
Am nascut pe 14.05.2017, am fost in CCC pana la 1 martie cand m-am intors la serviciu, dar la un alt angajator. Incetarea suspendarii contractului si acordul de incetare a activitatii cu acordul partilor amandoua sunt cu data de 1 martie. Noul contract este tot de la data de 1 martie, asa am depus actele si pentru stimulent. Am facut o intelegere cu fostul angajator pentru a-mi plati 6 salarii la incetarea contractului( o compensatie poate irelevanta in discutie). Dupa ce am semnat toate aceste documente, cateva zile mai tarziu mi-a dat si foaia cu impozitul pe anul 2019 si am observat ca acest venit de 6 salarii l-a trecut pe luna februarie. Fizic mie mi-au intrat baniii in luna martie. Deci, teoretic se considera ca am inregistrat venituri in ultima luna de indemnizatie? Voi avea probleme in privinta asta? Multumesc!
Nu veti avea probleme...

OUG 111/2010
Art. 16
.....
(3) Prin excepție de la prevederile alin. (2) lit. i), plata indemnizației pentru creșterea copilului nu se suspendă în cazul în care persoana îndreptățită se află în una sau mai multe dintre următoarele situații:
a) primește diverse sume în baza legii, a contractului colectiv de muncă sau a contractului individual de muncă, acordate în perioada concediului pentru creșterea copilului, altele decât cele rezultate din desfășurarea efectivă a unei activități în perioada de concediu;