Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Inventar II
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Inventar II

Buna ziua,
Am si eu o nelămurire și nu stiu cum să o rezolv.

1. Ce trebuie sa scriu mai exact în registru de inventar pentu Intrep. Indv. ?
Am inteles că trebuie sa scriu dacă am obiecte de inventar sau mijloace fixe. Asta e in regulă. Acum vine problema.

2. Pe lângă acestea am inteles că trebuie să mai scriu activele și datoriile. Acestea se scriu direct în registru sau mai sunt alte fișe de completat ?
Activele și datoriile se trec doar cele care sunt în cont/de plătit în ziua inventarului ?

Da, tot ce apare la 31 decembrie la inventar.
Va multumesc pentru raspuns.
Trebuie trecute doar in registru sau si in alte fise/foi ? Scriu direct in registru soldul ?

Multumesc

george-neagu a scris:

Da, tot ce apare la 31 decembrie la inventar.

Direct.
Aportul (imprumutul acordat ii-ului) se scrie in registru de inventar ? Puteti sa ma ajutati si cu un articol din lege unde as putea citi ? Multumesc mult pentru ajutor