Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Modificare regulament universitar în vacanța dintre ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Modificare regulament universitar în vacanța dintre semestre

Bună ziua, suntem un grup de studenți care se întreabă dacă există vreo lege care poate interzice unei facultăți să schimbe regulamentul intern în mijlocul anului universitar. Modificările se referă în principal la calendarul de susținere al examenelor, mai exact senatul facultății a decis că examenele din sesiunea 1 nu pot fi date în sesiunea 2, pe lângă altele. Ar exista vreo bază legală prin care putem forța facultatea să renunțe la aceste schimbări acum și să le aplice înaintea începerii anului universitar viitor?
Buna ziua,

Lecturati regulamentul senatului. Dacă nu găsiți o prevedere cum ca senatul nu poate modifica regulamentul în anul curent atunci nu aveti castig de cauza. Senatul universitatii este ca un legiuitor.