Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare-cumparare

Intr-un contract de vanzare-cumparare este corect folosită formularea ,,transmitem(vindem)" în loc de vindem?
Buna seara,
DA se transmite dreptul de proprietate prin vindere.
Sunt notiuni de drept. Intrebati sa va explice notarul.
Da.
Asta și înseamnă vanzarea: transmiterea unui bun, în schimbul unui preț.
trebuie sa scrie ca transmite dreptul de proprietate si sa descrie dreptul transmis.
Deci doar transmitem este insuficient pentru ca nu se intelege ce transmiti.

Contractul trebuie citit in intregime, nu poti sa vii cu un cuvant si sa ceri explicatii.
Se transmite ceva, prin vânzare , prin donație sau printr-o alta modalitate care trebuie specificată expres și fără a genera alte consecințe decât cele scontate.
,,A transmite" indiferent de context nu este sinonim cu ,,a vinde".