avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 985 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare-cumparare

Intr-un contract de vanzare-cumparare este corect folosită formularea ,,transmitem(vindem)" în loc de vindem?
Cel mai recent răspuns: lismanumagda1 , utilizator 08:24, 16 Februarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,
DA se transmite dreptul de proprietate prin vindere.
Sunt notiuni de drept. Intrebati sa va explice notarul.
Da.
Asta și înseamnă vanzarea: transmiterea unui bun, în schimbul unui preț.
trebuie sa scrie ca transmite dreptul de proprietate si sa descrie dreptul transmis.
Deci doar transmitem este insuficient pentru ca nu se intelege ce transmiti.

Contractul trebuie citit in intregime, nu poti sa vii cu un cuvant si sa ceri explicatii.
Se transmite ceva, prin vânzare , prin donație sau printr-o alta modalitate care trebuie specificată expres și fără a genera alte consecințe decât cele scontate.
,,A transmite" indiferent de context nu este sinonim cu ,,a vinde".

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce fel de contract trebuie facut? liliana v liliana v \"X\" este proprietarul unui teren. el vrea sa dea o cota de proprietate din acest tere lui \"Y\" care se obliga ca in termen de - sa aduca toate utilitatile ... (vezi toată discuția)
Coproprietate apartament Raul23 Raul23 Acum 10 ani fiul meu a obtinut un credit ipotecar pentru mine , dupa ce am achitat ratele la banca pentru apartament si creditul s-a terminat el numai este de ... (vezi toată discuția)
Proprietar nutica.r nutica.r fratele meu este casatorit de 8 ani si locuiesc in casa mamei noastre pe care a dobindito prin mostenire.sotia fratelui meu insista sa le dea acte,pe acest ... (vezi toată discuția)