Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Centura de siguranta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Centura de siguranta

Când nu e obligatorie purtarea centurii de siguranță ?
mihalcioiu_liviu, utilizator

Nu au obligatia sa poarte centura:

șoferii care staționează;
cei care execută manevra de mers înapoi;
femeile gravide (în stare vizibilă de graviditate);
conducătorii de autoturisme care executa servicii de transport public de persoane, în regim de taxi, când transporta pasageri;
instructorii auto, pe timpul pregătirii practice a persoanelor care învăţa să conducă un autovehicul pe drumurile publice sau examinatorul din cadrul autorităţii competente în timpul desfăşurării probelor practice ale examenului pentru obţinerea permisului de conducere;
persoanele care au certificat medical în care să fie menţionată afecţiunea care contraindică purtarea centurii de siguranţă (adică din pricina căreia nu e indicat să o poarte) - ele trebuie să aibă asupra lor certificatul respectiv și să fie vizibilă pe acesta data de valabilitate.

www.avocatnet.ro/articol_253...
MULTUMESC MULT !