Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poate un IFM să pună oprire pe pensie?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poate un IFM să pună oprire pe pensie?

Buna ziua! Tatăl meu a facut un împrumut la o societate nebancara. A rămas în urmă cu plata ratei stabilite, după o înștiințare trimisă prin posta , iau pus oprire pe pensie.Are acest drept un IFM?
Multumesc, anticipat!
e un ifn.. nu ei pun poprire, ci un executor judecatoresc dupa ce primeste incuviintare de la instanta..
Interesati-va cine a pus, pt ce... si puteti face contstetatie la executare daca aveti motive.
Orice creditor, de oriunde ar fi el, şi un împrumut de la Vasilica vecina de exemplu, poate fi executat prin (p)oprire.
Deci răspunsul este DA. Are drept să îl execute pe tata rău platnic.