avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poate un IFM să pună oprire pe pensie?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poate un IFM să pună oprire pe pensie?

Buna ziua! Tatăl meu a facut un împrumut la o societate nebancara. A rămas în urmă cu plata ratei stabilite, după o înștiințare trimisă prin posta , iau pus oprire pe pensie.Are acest drept un IFM?
Multumesc, anticipat!
Cel mai recent răspuns: Albert Kurtyan , Consilier juridic 08:20, 17 Februarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
e un ifn.. nu ei pun poprire, ci un executor judecatoresc dupa ce primeste incuviintare de la instanta..
Interesati-va cine a pus, pt ce... si puteti face contstetatie la executare daca aveti motive.
Orice creditor, de oriunde ar fi el, şi un împrumut de la Vasilica vecina de exemplu, poate fi executat prin (p)oprire.
Deci răspunsul este DA. Are drept să îl execute pe tata rău platnic.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua, ma numesc tufa nicoleta și am o nelămurire pentru ... Eve1 Eve1 Bună ziua, ma numesc Tufa Nicoleta și am o nelămurire pentru care doresc o clarificare. În perioada în care ești dat către Executor pentru recuperarea ... (vezi toată discuția)
Poprire leusan leusan Am nevoie de un sfat urgent. Pe un contract de credit s-a efectuaat o executare silita care a constat in :,, rate restante,penalitati si capital ramas de ... (vezi toată discuția)
Poprire primita de la o institutie financiara nebancara Simo1 Simo1 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: am primit pe adresa firmei pentru un angajat o \"instiintare de plata prin retinerea din veniturile ... (vezi toată discuția)