Forum Discuţii juridice Executare silită Bună ziua, ma numesc Tufa Nicoleta și am o ...
Discuție deschisă în Executare silită

Bună ziua, ma numesc Tufa Nicoleta și am o nelămurire pentru ...

Bună ziua, ma numesc Tufa Nicoleta și am o nelămurire pentru care doresc o clarificare.
În perioada în care ești dat către Executor pentru recuperarea unui credit, IFN are dreptul sa te mai înscrie în biroul de credit ca si rau platnic? Înștiințarea cu 15 zile inainte(ca și scrisoare pusa la posta) poate fi fără recomandare, la posta cam cerut înscrisuri dacă au primit ceva pe numele meu la adresa și au comunicat ca scrisorile fără dovada de primire nu se înscriu în registru, prin urmare ifn susține ca a trimis înștiințarea, eu nu am primit nimic și posta nu are înscrisuri.
Va mulțumesc.
Dacă n-ați plătit ratele la zi și ați devenit rău platnică, normal că primul pas al creditorului este să vă dea la biroul de credit.
Rău platnicii sunt dați la biroul de credit, cu scopul de-a nu mai accesa un alt credit, să aducă prejudicii și altui creditor. Ăsta este raționamentul.

Nu au nici relevanță scrisorile de la IFN, așteptați adresa de executare silită de la un executor judecătoresc, când va începe executarea silită asupra dumneavoastră.
Dapix, utilizator