Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Parcare abuzivă pe mai multe locuri
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Parcare abuzivă pe mai multe locuri

Bună ziua !
Locuiesc într-un bloc fără asociaţie de propietari ( în acest moment) , bloc construit de un dezvoltator în mediu rural. În faţa blocului avem o parcare "amenajată" pentru 10 locuri . Sunt doi vecini care au două respectiv trei maşini parcate pe aceste locuri. Există o lege, excludem cea a bunului simţ, ce îi obligă să folosească doar un loc de parcare ? Putem vorbi şi de încălcarea cotei indivize ?
Mulţumesc anticipat pentru răspunsurile dumneavoastră !
Depinde de ce regim are parcarea. Daca este domeniu public parcheaza cine apuca. Daca la cumpararea apartamentului ati cumparat si loc de parcare, intervine cota indiviza si atunci trebuie sa va revina un loc de parcare.
Parcarea este pe domeniu privat, locul de parcare este prins in schita cadastrală a blocului, plătim impozit şi pe acel teren nu cred că puteam cumpăra un loc de parcare , nu are nimeni cumpărat un loc .
pentru analiza si eventual raspuns la obiect este necesar sa furnizati date relevante
Care este statutul terenului din jurul imobilului d elocuit in comun ?
Este teren privat sau apartine domeniului public ?
daca este teren privat,dezvoltatorul poate impune reguli de utilizare
daca terenul apartine domeniului public primaria locala poate dispune dupa propriul interes schimbarea destinatiei terenului,respectiv locuri de parcare auto
Atat timp cat dv ati achizitionat strict bun imobil cota indiviza este o suprafata aferenta suprafetei locative ,cota indiviza nefiind concret identificabila si nominalizata
De dragul discuţiei o să răspund chiar dacă am dat un răspuns asemănător. Dezvoltatorul nu mai are nici un drept toate apartamentele sunt vandute , Este teren privat , blocul cît şi parcarea sunt prinse in totalul de 600 mp iar în contract de vînzare cumpărare este scris negru pe alb ca fiecare are o cota indiviza de 22 mp. Sper că am fost destul de explicit .
Chiar daca fiecare are cota indiviza de 22 mp ,aceasta suprafata nu este nominalizata a fi utilizata drept loc parcare auto
Daca este teren cu statut privat cine este proprietarul acestuia ?