Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dacă as fi în concediu de nevoi personale pot fi ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dacă as fi în concediu de nevoi personale pot fi asistent maternal?

Bună ziua! Sunt cadru didactic titular. Am dreptul la un concediu de nevoi personale pt un an de zile. Pot deveni și profesa ca asistent maternal în ac an? În lege înțeleg ca scrie ca nu ar trebui sa am venituri salariale. Ceea ce nu as avea pe perioada ac concediu.
Multumesc mult!
In care lege se menționează acea interdictie?

Orice salariat are dreptul de a muncii, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

Codul muncii nu face distinctia intre diferitele tipuri de contracte de munca care pot fi incheiate de o singura persoana si nici nu limiteaza numarul contractelor de munca incheiate de o singura persoana, astfel incat acestea pot fi, dupa caz, cu norma intreaga sau cu timp partial, pe perioada nedeterminata sau pe perioada determina, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator.

In speta, o persoana poate incheia c.i.m. cu timp partial / cu norma intreaga cu un nou angajator chiar daca mai are un c.i.m. cu norma intreaga