Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ZI NEMOTIVATA fara justificare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ZI NEMOTIVATA fara justificare

buna ziua,
Ce acte pot cere la angajator/cum se poate proceda, daca in ianuarie a trecut pe fluturas NEMOTIVAT scazand echivalentul unei zile din salariu, in conditiile in care pe luna respectiva s-a lucrat mult peste norma legala, de obicei 6 zile din 7 saptamanal doar ca lucrul s-a inceput pe 7 ianuarie, intrucat asa transmisese conducerea in decembrie iar apoi s-au razgandit si au vrut sa cheme din 4 ianuarie la servicu dar avand tel fara semnal, prezentarea la serviciu s-a facut din 7 ianuarie de catre angajatii care nu au aflat la timp sau care nu erau in localitate, fiind sunati ceva de genul cu 1-2 ore inainte sa aiba nevoie angajatorul? singurul document furnizat a fost fluturasul lunar de salariu. va multumesc, Adica sa fii prezent peste 250 ore/luna respectiva la serviciu si sa te trezesti cu zi nemotivata la salariu, este bataie maxima de joc..
iela100, utilizator
Pentru inceperea lucrului in data de 07.01 a fost emis vreun document?
nu, nu se emit niciodata decizii ptr asemenea chestii; ei au contract de munca cu timp inegal si merg cand sunt chemati si stau cat sunt solicitati intre 8 h/ zi si 15 ore /zi si deci nu gasim normal ca in luna respectiva sa lucreze 250 ore, sa lucreze dupa aceea 3 saptamani cu o singura zi libera saptamanal, sa nu ii plateasca nici o ora suplimentara dar totusi sa aiba o zi nemotivata....fara sa ii prezinte nici un fel de act...va multumim,