Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Parcare al 2lea autoturism perpendicular peste locul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Parcare al 2lea autoturism perpendicular peste locul de la ADP

Avem noi vecinii locuri de parcare inchiriate de la ADP sector 3. Un loc, un copac, un loc tot asa... in fata noastra este un mic trotuar - sub 1 m latime.

Unii vecini au cate 2 masini astfel ca parcheaza a 2a masina perpendicular peste a lor si peste un copac, blocand complet trotuarul ingust si lunadu-ne noua celorlati vecini posibilitatea de a parca direct sau de a ne asigura la iesirea in strada.

Am chemat o data politia, mi s-a spus ca nu este trotuar acela - dar ce este oare?

Unde pot demonstra ca este trotuar sau ce pot face?
In cadrul primariei teritoriale exista serviciu/departament specializat care detine documentatia aferenta domeniului public si a utilizarii acestuia
Verificati daca in planul detinut de primarie exista acel tratuar sau a fost executat fara formalitati legale sau nu a fost inregistrat in planul zonal
Atat timp cat este domeniu public si unii detinatori vehicule parcheaza vehiculele de asa natura incat restrictioneaza sau ingreuneaza accesul celorlalati riverani la locurile lor de parcare ,politia teritoriala si politia rutiera au autoritatea si competenta sa constate si sa consemneze eventuale contraventii la legea circulatiei