Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Venitul ales in contractul FNUASS pentru PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Venitul ales in contractul FNUASS pentru PFA

Din cate am inteles de la CNAS in cazul femeilor gravide care au PFA si care vor sa intre in concediu de risc maternal trebuie sa incheie un contract cu cei de la CAS in care isi alege un venit brut lunar din care trebuie sa plateasca contributia lunara de 1%.

Intrebarea mea: Venitul ales in contractul fnuass pentru indemnizatii de risc maternal la pfa (cu 1% contributie lunara) trebuie sa fie acelasi cu venitul declarat la anaf pentru impozitul pe venit?
De exemplu pot declara anaf un venit brut lunar de 4000 ron, insa in contractul fnuass sa declar un venit brut lunar de 22800 ron pentru a primi o indemnizatie de risc mai mare? Daca da, trebuie sa platesc si ceva in plus in afara de cei 1%?

Am nevoie de o clarificare. Va multumesc.

Veti alege valoare salariului minim brut pe economie adica 2080 lei pntru a va declara baza de calcul lunara. Intrebati acolo cand veti depune declaratia si o sa va ajute si la ghiseu.
george-neagu, moderator