avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incheiere conventie pn cadrul unui ONG
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incheiere conventie pn cadrul unui ONG

Un ONG /asociatie non profit, poate sa incheie conventie pt. niste absolventi? Cei care sunt eligibili pt. art.80 legea 76/2002, sunt si pentru ONG-uri sau asociatii non profit?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:48, 20 Februarie 2019
Da, prevederile art.80 legea 76/2002 se aplica si la ong-uri ca si codul muncii. Va rog sa citit si la adresa [ link extern ]
dar ONG-urile nu functioneaza pe baza de contract de voluntariat? Cum sa retii si virezi contribututii la stat?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
ONG-urile pot avea calitatea de angajator, situatie in care se incheie contracte individuale de munca.
si asociatia non profit?Incheie contract de munca?Se paote beneficia de conventie (art.80,legea 76/2002)in baza ei?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, se poate beneficia de acea subventie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neacordare subventie angajare absolvent din motivul ''utilizarii integrale a bugetului anual al asigurarilor pt somaj'' raluca ionita raluca ionita Buna ziua! Am depus la ANOFM dosar pentru acordare subventie pentru angajare absolvent si am primit urmatorul raspuns: \'\'la data prezentei, datorita ... (vezi toată discuția)
Angajare absolventi de invatamant superior Chingarugabriela Chingarugabriela Buna ziua, As dori sa stiu daca dupa incheierea unui contract pentru efectuarea stagiului pentru absolventii de invatamant superior in conditiile Legii ... (vezi toată discuția)
Legea 76/2002 art 80 ninel_d ninel_d Buna ziua.Am si eu doua intrebari :care este salariul minim care se poate oferi de un angajator pe art 80 din Legea nr. 76/2002 privind incadrarea ... (vezi toată discuția)