Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... casatorie cetatean roman cu cetatean strain
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

casatorie cetatean roman cu cetatean strain

am citit totul despre ce acte trebuie pentru o casatorie dintre un cetatean roman si unul strain ( african) . Ce mi a produs confuzie e certificatul de celibat si cel de cutuma, e acelasi certificat, sau care e diferenta? nu inteleg, si de asemnea se elibereaza de statul cetateanului din care face parte, de exemplu din Uganda daca el este cetatean ugandez ?? Am nevoie de aceste detalii ,Multumesc pentru ajutor!
tabitay, utilizator
Buna, certificatul de celibat este acelasi cu cel de cutuma si se obtine din localitatea de resedinta a viitorului sot (cel putin asa a fost in cazul meu, sotul meu fiind marocan si ne-am casatorit de aproape 6 luni).
O seara frumoasa!
aha...inteleg, asta e singurul document care trebuie din tara lui, si de asemenea o declaratie de la notar aici in Romania?

alinushka a scris:

Buna, certificatul de celibat este acelasi cu cel de cutuma si se obtine din localitatea de resedinta a viitorului sot (cel putin asa a fost in cazul meu, sotul meu fiind marocan si ne-am casatorit de aproape 6 luni).
O seara frumoasa!

Da, si in cazul nostru a facut sotul declaratie la notar.
minunat, multumesc mult pentru ajutor!!!

alinushka a scris:

Da, si in cazul nostru a facut sotul declaratie la notar.

Sa va fie de folos! Multa fericire!