avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 749 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... casatorie cetatean roman cu cetatean strain
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

casatorie cetatean roman cu cetatean strain

am citit totul despre ce acte trebuie pentru o casatorie dintre un cetatean roman si unul strain ( african) . Ce mi a produs confuzie e certificatul de celibat si cel de cutuma, e acelasi certificat, sau care e diferenta? nu inteleg, si de asemnea se elibereaza de statul cetateanului din care face parte, de exemplu din Uganda daca el este cetatean ugandez ?? Am nevoie de aceste detalii ,Multumesc pentru ajutor!
Ultima modificare: Marți, 19 Februarie 2019
tabitay, utilizator
Cel mai recent răspuns: Gabriela007 , utilizator 14:44, 22 Februarie 2019
Buna, certificatul de celibat este acelasi cu cel de cutuma si se obtine din localitatea de resedinta a viitorului sot (cel putin asa a fost in cazul meu, sotul meu fiind marocan si ne-am casatorit de aproape 6 luni).
O seara frumoasa!
aha...inteleg, asta e singurul document care trebuie din tara lui, si de asemenea o declaratie de la notar aici in Romania?

alinushka a scris:

Buna, certificatul de celibat este acelasi cu cel de cutuma si se obtine din localitatea de resedinta a viitorului sot (cel putin asa a fost in cazul meu, sotul meu fiind marocan si ne-am casatorit de aproape 6 luni).
O seara frumoasa!

Da, si in cazul nostru a facut sotul declaratie la notar.
minunat, multumesc mult pentru ajutor!!!

alinushka a scris:

Da, si in cazul nostru a facut sotul declaratie la notar.

Sa va fie de folos! Multa fericire!

Alte discuții în legătură

Casatoria intre un cetatean roman si unu cetatean grec ce acte sunt necesare si care este valabilitatea acestor acte? sylvye sylvye Buna seara! Va rog frumos sa ma ajutati daca puteti sa imi explicati ce acte sunt necesare pentru casatoria intre un cetatean roman si unul grec? Casatoria ... (vezi toată discuția)
Casatorie in marroco Tafza Tafza Buna ziua as vrea sa ma casatoresc in Marroco cu un cetatean marocan si as dori sa stiu exact ce acte am nevoie si in ce limba trebuie traduse Multumesc (vezi toată discuția)
Urmeaza sa ma casatoresc in turcia. autoritatila din romania ... RoxanaRRR RoxanaRRR Urmeaza sa ma casatoresc in Turcia. Autoritatila din Romania mi-au zis ca am nevoie doar de certificatul de nastere si de casatorie multilingv in care se ... (vezi toată discuția)