Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Casatorie in Marroco
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Casatorie in Marroco

Buna ziua as vrea sa ma casatoresc in Marroco cu un cetatean marocan si as dori sa stiu exact ce acte am nevoie si in ce limba trebuie traduse
Multumesc
Daca nu aveti reşedinţa stabilită în Maroc aveti posibilitatea de a încheia căsătoria înaintea autorităţilor marocane, la tribunalul din localitatea unde este domiciliat cetățeanul marocan.

Trebuie sa parcurgeti următoarele etape:
Obţinerea certificatului de celibat/cutumă din partea primăriei din localitatea unde este domiciliat cetățeanul român.
Obținerea certificatului de capacitate și a certificatului de naționalitate din partea Ambasadei României la Rabat.

Aceste documente se eliberează pe baza certificatului de celibat/cutumă (pentru persoanele care nu au mai fost căsătorite), a hotărârii de divorț definitive sau a certificatului de deces al soțului/soției, la care se adaugă un extras de pe certificatul de naștere al cetățeanului marocan apostilat de autorităţile marocane și copii de pe actele de identitate ale viitorilor soți (cartea de identitate și pașaportul).

Autoritățile locale solicită prezentarea unui cazier judiciar eliberat de autoritățile din statul de reședință (în cazul în care aveți reședința în alt stat decât România), inclusiv din România.

De asemenea, toate documentele eliberate de autoritățile române trebuie să fie apostilate pentru a putea fi utilizate în Maroc.

După obţinerea certificatului de căsătorie eliberat de autorităţile marocane, pentru a produce efecte juridice în România, acesta poate fi înscris în registrele de stare civilă ale Ambasadei României în Regatul Maroc sau transcris în România, la biroul de stare civilă al primăriei în raza căreia se află domiciliul comun al cuplului.