avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... datorii
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

datorii

Buna ziua.Am luat un credit in 2008 de la tbi pe care l-am achitat partial.Anul trecut am fost sunat de la eos ksi ca am datorii la ei de la tbi.Am platit 3 rate a 100 de ron suma totala de plata fiind 5500 de ron.Acum am primit de la ei o oferta de 4500 de ron daca o achit se stinge datoria.As vrea sa stiu daca acest credit este posibil sa fie prescris deoarece se fac prea multe oferte
Cel mai recent răspuns: Avocat Tabrea Alexandru , Avocat 12:43, 20 Februarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru a se verifica prescriptia trebuie să mergeți cu toate actele la avocat.

Este posibil și sa platiti si apoi sa va mai ceară bani.
Cand ati platit cele trei rate, anul trecut?
Daca da...nu cred ca se mai poate invoca prescriptia in urma unei plati voluntare, poate dupa alti trei ani de la aceste platii...
Mergeti la un avocat sa vedeti exact ce este de facut, sa nu platiti acum si apoi sa ceara alti bani din nu stiu ce motiv...
Ultima modificare: Miercuri, 20 Februarie 2019
Ionut.ion, utilizator
Nu trebuia să le mai plătiți nimic pentru a nu face acte întreruptive de prescripție, recunoscând datoria.
Mergeți cu înscrisurile la avocat pentru a vedea dacă-s prescrise.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Înțelegere plata creanță Ene1 Ene1 Bună ziua. Am o creanță la eos ksi România, în urma unui credit neachitat la timp către Țiriac bank! Plătesc lunar 150 lei către ei, dar am fost sunat ... (vezi toată discuția)
Ce inseamna "a prescrie o datorie"? d5b d5b Buna,numele meu este Dan ,am un credit la BCR de vreo 2 ani si jumatate,am platit la timp vreo 9 luni dupa care nu am mai reusit sa le platesc rata lunara.Ieri ... (vezi toată discuția)
Debite catre societate recuperari creante danutzu_72 danutzu_72 buna ziua,sunt intro mare dilema si v as ruga din tot sufletul sa ma ajutati intro problema mai delicata si anume;am facut un credit in anul 2005 la banca ... (vezi toată discuția)