Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... datorii
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

datorii

Buna ziua.Am luat un credit in 2008 de la tbi pe care l-am achitat partial.Anul trecut am fost sunat de la eos ksi ca am datorii la ei de la tbi.Am platit 3 rate a 100 de ron suma totala de plata fiind 5500 de ron.Acum am primit de la ei o oferta de 4500 de ron daca o achit se stinge datoria.As vrea sa stiu daca acest credit este posibil sa fie prescris deoarece se fac prea multe oferte
Pentru a se verifica prescriptia trebuie să mergeți cu toate actele la avocat.

Este posibil și sa platiti si apoi sa va mai ceară bani.
Cand ati platit cele trei rate, anul trecut?
Daca da...nu cred ca se mai poate invoca prescriptia in urma unei plati voluntare, poate dupa alti trei ani de la aceste platii...
Mergeti la un avocat sa vedeti exact ce este de facut, sa nu platiti acum si apoi sa ceara alti bani din nu stiu ce motiv...
Ionut.ion, utilizator
Nu trebuia să le mai plătiți nimic pentru a nu face acte întreruptive de prescripție, recunoscând datoria.
Mergeți cu înscrisurile la avocat pentru a vedea dacă-s prescrise.