Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare Apartament cu Sulta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare Apartament cu Sulta

Buna ziua ,

Situatie :)

Vreau sa cumpar un apartament care conform unei hotarari judecatoresti este in proprietatea lui X
Acest X tot conf hotararii judecatoresti are obligatia sa plateasca o sulta ( 50% din valoare) catre Y in termen de 6 luni de la hotarare .

Hotararea este de acum 12 luni , ap nu are cadastru si intabulare iar X nu are date contact sau cum sa il contacteze pe Y.

Care ar fi solutia .. daca eu as vrea sa cumpar acest apartament de la X prin credit ipotecar ?

Multumesc!
DarieIoanaRaluca, utilizator
1. Sa căutați alt imobil.
2. Sa mai așteptați 2 ani, pentru că X să poată invoca in instanta prescrierea sultei
Ca sa puteti cumpara, trebuie sa isi rezolve problema sub o forma sau alta, altfel, nu poate vinde.
Ori il gaseste pe cel cu care a partajat, ii da banii si ala da declaratie ca nu mai are pretentii ca a primit banii , oriapeleaza la un executor judecatoresc, se consemneaza suma la cec si apoi se adreseaza instantei cu o actiune in constatare..

Art. 1008

Consemnarea sumei sau a bunului

(1) Dacă creditorul nu se prezintă sau refuză să primească suma ori obiectul oferit, executorul judecătoresc va încheia proces-verbal în care va consemna aceste împrejurări.

(2) În cazul prevăzut la alin. (1), debitorul, spre a se libera de datorie, va putea să consemneze suma sau bunul oferit la CEC Bank - S.A. sau la orice altă instituţie de credit ori, după caz, la o unitate specializată, iar recipisa de consemnare se va depune la executorul judecătoresc care a trimis somaţia. Procedura de consemnare a sumelor de bani este obligatorie pentru unitatea la care urmează a se face consemnarea şi nu poate fi condiţionată de existenţa acordului creditorului. Consemnarea bunurilor se face în condiţiile prevăzute de lege.

(3) Consemnarea va fi precedată de o nouă somaţie adresată creditorului în care se vor arăta ziua şi ora când şi locul unde suma sau, după caz, bunul oferit se va depune.

[ link extern ]

Mai degraba, gasiti alt apartament.

Multumesc mult pentru raspuns. Ap este perfect iar pretul este bun , cam greu sa renunt . Pana una alta am depus actele pentru credit si urmeaza sa primesc de la banca raspuns daca se poate rezolva sau trebuie sa gasesc altceva .