Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... legea garantiei
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

legea garantiei

Am achizitionat un aparat de calcat cu aburi vertical iar dupa aproximativ cinci luni am observat ca materialul textil ce izoleaza furtunul se destrama la unul dintre capete, snurul nemaifiind protejat. Fiind in garantie m-am dus cu el in service si mi s-a spus ca nu beneficiez de garantie deoarece nu a fost folosit corespunzator. Le-am argumentat ca aceasta explicatie este total nefondata in conditiile in care eu nici macar nu ating cablul, acesta fiind prevazut cu un maner de plastic. Ce pot face in continuare avand in vedere ca materialul se tot destrama iar eu nu mai pot folosi aparatul in conditii de siguranta?

Multumesc.
LDMUNTEANU, utilizator