Forum AvocatNet Italia Viata in Italia As vrea sa stiu daca legea care aproba retinerea ...
Discuție deschisă în Viata in Italia

As vrea sa stiu daca legea care aproba retinerea talonului auto este o lege europeana sau este interpretata de fiecare tara a UE in parte.

Buna ziua! Sunt rezident in Italia de 4 ani si circul cu masina inmatriculata in Romania. Am toate taxele platite, fara amenzi in afara tarii, fara niciun fel de ilegalitate comisa, masina corespunde tehnic,estetic....otul ok. In ciuda faptului, am fost oprit si amendat cu suma de 499,50 € pe loc pentru ca am rezidenta de mai mult de 60 zile in Italia si nu pot circula cu o masina inmatriculata in alta tara. Este legal din punct de vedere juridic? Un decret la nivel de tara poate contrazice o lege Europeana? Din punctul meu de vedere; este un abuz. As dori un raspuns concret daca se poate.
manghel13@gmail.com, utilizator
Reglementarea este internă în această materie.Fiecare stat are normele sale de drept.
Ce norma europeană considerati ca s-a încălcat?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat