Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj

A fost pronuntat divortul prin hotarare definitiva.Am de impartit o casa cu fosta sotie si doresc sa stiu daca pot ceda sau alte procedee juridice partea mea altei persoane ,in asa fel incat sa nu ma mai prezint la partajul ce va avea loc.MULTUMESC.
Nu puteti ceda dreptul altuia.
Puteti ceda soției dar tot se face partajul.

Puteti avea avocat daca nu vreti sa veniti la proces.
Partajul poate fi solutionat in absenta dvs, puteti fi reprezentat de un avocat.

Drepturile dumneavoastra pot fi determinate si in absenta dumneavoastra.

Poate ajungeti la un acord cu fosta sotie, asa incat sa fie perfectata o tranzactie judiciara, instanta de judecata dispunand emiterea unei hotarari de expedient.

Odata ce este determinata cota -parte din dreptul de proprietate , aceasta poate fi transmisa catre terte persoane (proprietatea devalmasa este caracterizata de faptul ca niciunul dintre cei doi copartasi nu are individualizata cota -parte, aceasta urmand a fi stabilita dupa imparteala efectiva ).

Puteti perfecta o procura speciala, asa incat cota -parte sa fie tranmisa catre o terta persoana.

Contractați serviciile unui avocat, situație în care veți fi reprezentat, nu va fi necesară prezența dvs.