avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 344 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calitate procesuala pasiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calitate procesuala pasiva

Poate avea administratorul, ca reprezentant al angajatorului, calitate procesuala pasiva intr-un proces privind drepturi banesti, indreptat impotriva sa de catre un salariat? Societatea comerciala - angajatorul, este in insolventa si exista dosar pe rol.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:06, 19 Noiembrie 2009
Nu are calitate procesual pasiva, in cazul aratat de d-oastra.
Calitatea procesula pasiva o are angajatorul ... in speta, societatea comerciala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum pot sa opresc procedura de dizolvare cu lichidare (radiere) anonim2009 anonim2009 buna ziua am urmatoarea problema- anul trecut 2013 - am initiat chemarea in judecata a fostului angajator pe litigii de munca - luna iunie 2013- pana in ... (vezi toată discuția)
Recuperare salar tehnician tehnician Buna seara, Am fost angajatul unei firme pana la data de 01.10.2012, firma a intrat in insolventa la data de 26.09.2012. Mi-am dat demisia cu lichidare la zi. ... (vezi toată discuția)
Calitate procesuala pasiva larisarazvan larisarazvan Un angajat(in speta agent constatator ) la o societate comerciala cu asociat unic Primaria prin Consiliul local aplica o amenda unei terte persoane. Aceasta ... (vezi toată discuția)