Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... penalizari salariale pe timpul sarcinii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

penalizari salariale pe timpul sarcinii

Buna ziua,

Sunt insarcinata si angajata la o firma de constructii din mai 2008. Din martie 2009 firma a inceput sa aplice penalizari de 25% tuturor angajatilor, datorita lipsei activitatii. Incepand cu luna august aceste penalizari au fost reduse, actualmente fiind de 10%. Tin sa mentionez ca nu am primit nici o instiintare sau vreun act pe care-l sa semnam in legatura cu aceste penalizari.
Intrebarea mea este: fiind insarcinata, mie au dreptul legal sa-mi aplice aceste penalizari?

Va mulmesc!
Dreptul legal de a aplica aceste penalitati nu-l au ptr nici un salariat. Deci, implicit, nici ptr dvs.
Daca nu ati semnat acte aditionale de micsorare de salariu si aceste "opriri" s-au facut pur si simplu, puteti sa actionati in judecata angajatorul ptr a primit diferenta de salariu pe toata perioada.

De asemenea, este bine sa depuneti o reclamatie la ITM sau la Inspectia Muncii care este forul tutelar al ITM. Veti primi un raspuns in 30 zile ceea ce va insemna ca a fost facut un control la angajator.
In primul rand nici o penalizare / sanctiune nu poate fi dispusa anterior efectuarii cerecetarii disciplinare prealabile.
Apoi, aceste reduceri de salariu datorita crizei financiare s-ar fi putut face fie cu acordul salariatului ca accepta sa munceasca la fel pentru un salariu mai mic, fie cu un program redus de munca.
Puteti sesiza Inspectia Muncii si / sau puteti merge in instanta pentru a va recupera sumele retinute ilegal.
Va multumesc! insa in cazul in care nu doresc sa-i dau in judecata si nici sa-i reclam, ci doar sa discut cu conducerea in legatura cu revenirea la salarul meu initial macar pe ultimele 6 luni ale sarcinii, vroiam sa stiu daca, ca si persoana insarcinata, pot sustine ca nu e legala aceasta penalizare. din cate am inteles de la altii, pe perioada sarcinii angajatorii nu au dreptul sa faca micsorari ale salariului sau sa concedieze persoana insarcinata. asa este?
dia_tia a scris:

Va multumesc! insa in cazul in care nu doresc sa-i dau in judecata si nici sa-i reclam, ci doar sa discut cu conducerea in legatura cu revenirea la salarul meu initial macar pe ultimele 6 luni ale sarcinii, vroiam sa stiu daca, ca si persoana insarcinata, pot sustine ca nu e legala aceasta penalizare. din cate am inteles de la altii, pe perioada sarcinii angajatorii nu au dreptul sa faca micsorari ale salariului sau sa concedieze persoana insarcinata. asa este?

O salariata insarcinata nu poate fi concediata daca a adus la cunostinta in scris societatii despre starea de graviditate. Sanctionarea insa nu are nici o treaba cu graviditatea. Dar chiar si pentru sanctionarea asta trebuie sa existe acte in spate. Nu se poate ca toti angajatii din firma sa greseasca asa hodoronc trond toti deodata.

Va multumesc inca o data! inseamna ca am inteles gresit partea cu penalizarile si sacrina. sanctionarea are legatura cu lipsa activitatii in firma, nu cu greseli ale angajatilor. si , decat sa scoata in somaj pe unii angajati, a preferat sa reduca o perioada salariile.