Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... penalizari salariale pe timpul sarcinii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

penalizari salariale pe timpul sarcinii

Buna ziua,

Sunt insarcinata si angajata la o firma de constructii din mai 2008. Din martie 2009 firma a inceput sa aplice penalizari de 25% tuturor angajatilor, datorita lipsei activitatii. Incepand cu luna august aceste penalizari au fost reduse, actualmente fiind de 10%. Tin sa mentionez ca nu am primit nici o instiintare sau vreun act pe care-l sa semnam in legatura cu aceste penalizari.
Intrebarea mea este: fiind insarcinata, mie au dreptul legal sa-mi aplice aceste penalizari?

Va mulmesc!
dia_tia a scris:

Va multumesc inca o data! inseamna ca am inteles gresit partea cu penalizarile si sacrina. sanctionarea are legatura cu lipsa activitatii in firma, nu cu greseli ale angajatilor. si , decat sa scoata in somaj pe unii angajati, a preferat sa reduca o perioada salariile.

In cazul acesta nu este vorba de o sanctionare. Ar fi trebuit sa aiba acte aditionale semnate de salariati. Sesizati ITM-ul.