Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act vanzare cumparare immobile
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act vanzare cumparare immobile

Buna seara, este vb de un contract vanzare/cumparare a unei case.Cumparatorul va achita printr/un credit o parte din suma agreata, credit pentru care banca va dobandi un drept de ipoteca de gradul I asupra imobilului. In contract apare stipulat ca vanzatorul declara ca renunta la inscrierea ipotecii legale prevazut de art.2.386 pct1 Cod Civil pentru garantarea restului de pret. Ce inseamna aceasta renuntare? multumesc
Adica pentru restul de pret care mai ramane de achitat, vanzatorul are posibilitatea de a cere inscrierea unui drept de ipoteca la Cartea Funciara.
Avand in vedere ca 90 % din banci nu accepta asa ceva (pentru ca doresc ca doar in favoarea lor existe ipoteca) si in general, restul de bani, creditul adica este achitat vanzatorului, de catre banca in aceeasi zi, se renunta la acest drept.