avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ce pot sa fac sa scap de amenintari?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ce pot sa fac sa scap de amenintari?

Buna ziua.Ma poate ajuta cineva cu un sfat sa stiu si eu ce pot face.
Mama mea este plecata in Italia sa munceasca si pimeste amenintari din patea tatalui meu cum ca a trimite interpolul sau eu mai stiu ce dupa ea.Ce pot face in privinta asta?Pot depune o plangere impotriva lui?Sau ce ma sfatuiti?


Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Dumitrascu Razvan , utilizator 17:38, 19 Noiembrie 2009
Puteti face plangere penala pt savarsirea infractiunii de amenintare, dar conform art. 193 Cod Penal, trebuie sa existe amenintarea cu savarsirea unei infractiuni ( de ex. ca o omoara, o bate etc.) sau a unei fapte pagubitoare de natura sa o alarmeze.
Trimiterea "Interpolului" nu se califica decat la o gluma proasta.
Daca dvs. considerati ca se incadreaza amenintarile la cele ce v-am indicat mai sus, faceti plangerea.
"Puteti face plangere penala pt savarsirea infractiunii de amenintare, dar conform art. 193 ........."


Va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenintata Daianahahaha Daianahahaha Buna ziua,de ceva timp o domnisoare dintro localitate inveciata mie,ma ameninta in contnu ca ma bate ca ma nenoroceste si alte chesti de genu asta,la ... (vezi toată discuția)
Precizare privind amenintarea popo_acas popo_acas Buna ziua, In un sediu de firma privata , unde m-am simtit nedreptatit , am adresat persoanei cu care discutam , urmatoarele : \\" Dumneata ti-ai ... (vezi toată discuția)
Tatal copilului meu nu vrea sa imi refac viata cu alt barbat maddutzyka maddutzyka Buna seara. Am 20 de ani si am un baiat de 2 ani si jumatate. Cu tatal copilului nu mai sunt impreuna din diferite motive personale din partea amandurora. ... (vezi toată discuția)