Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ce pot sa fac sa scap de amenintari?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ce pot sa fac sa scap de amenintari?

Buna ziua.Ma poate ajuta cineva cu un sfat sa stiu si eu ce pot face.
Mama mea este plecata in Italia sa munceasca si pimeste amenintari din patea tatalui meu cum ca a trimite interpolul sau eu mai stiu ce dupa ea.Ce pot face in privinta asta?Pot depune o plangere impotriva lui?Sau ce ma sfatuiti?

Va multumesc
Puteti face plangere penala pt savarsirea infractiunii de amenintare, dar conform art. 193 Cod Penal, trebuie sa existe amenintarea cu savarsirea unei infractiuni ( de ex. ca o omoara, o bate etc.) sau a unei fapte pagubitoare de natura sa o alarmeze.
Trimiterea "Interpolului" nu se califica decat la o gluma proasta.
Daca dvs. considerati ca se incadreaza amenintarile la cele ce v-am indicat mai sus, faceti plangerea.
"Puteti face plangere penala pt savarsirea infractiunii de amenintare, dar conform art. 193 ........."

Va multumesc