Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocația de stat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocația de stat

Buna ziua! Eu sunt studenta in primul an. Am primit recent o informație, aceea ca și in timpul facultății se poate primi alocația de stat. Este adevărat?
Eu știu ca după vârsta de 18 ani nu se poate primi alocație, ci numai in cazul in care se urmează o forma de învățământ liceal sau profesional, deși, am citit ceva și despre postliceal. M-ați putea lămuri?
Nu este adevarat, in timpul facultății nu se poate primi alocația de stat.

Legea 61/1993
art.1
.....
(3) Alocația de stat pentru copii se acordă și tinerilor care au împlinit vârsta de 18 ani, care urmează cursurile învățământului liceal sau profesional, organizate în condițiile legii, până la terminarea acestora.
.....