Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezmembrare grădina
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezmembrare grădina

Buna ziua , am mare nevoie de un sfat , ma dezmembrez de vecinul cu grădina si la măsurătoarea pe linia gardului au ieșit mie 996. 78 m pătrați si lui 1213. 32 m pătrați, la lungime egal dar la lățime cu 4 m liniari mai mult lui . Specific ca la curte avem egal el 250 mp cu Cf lui si eu 250 mp cu Cf meu , doar gradina apare pe un Cf comun cu 2210 mp.Nu stiu ce sa fac în această situație, dacă doresc să avem egal atunci trebuie sa mute gardul plus sa spargă anexa unde are camere si bucătărie. Doresc un sfat sau cum se procedează în acesta situație.
sa va dea in alta parte sau contravaloarea
O sa imi dea doar printr -o hotărâre judecătorească , eu doresc să stiu legal dacă îl pot obliga sa mute gardul sau legal este nu 1/2 , legal este pe unde e gardul de 50 de ani .
Deschide ti o actiune de granituire