avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 730 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezmembrare grădina
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezmembrare grădina

Buna ziua , am mare nevoie de un sfat , ma dezmembrez de vecinul cu grădina si la măsurătoarea pe linia gardului au ieșit mie 996. 78 m pătrați si lui 1213. 32 m pătrați, la lungime egal dar la lățime cu 4 m liniari mai mult lui . Specific ca la curte avem egal el 250 mp cu Cf lui si eu 250 mp cu Cf meu , doar gradina apare pe un Cf comun cu 2210 mp.Nu stiu ce sa fac în această situație, dacă doresc să avem egal atunci trebuie sa mute gardul plus sa spargă anexa unde are camere si bucătărie. Doresc un sfat sau cum se procedează în acesta situație.
Cel mai recent răspuns: Pascal19 , utilizator 00:13, 25 Februarie 2019
sa va dea in alta parte sau contravaloarea
O sa imi dea doar printr -o hotărâre judecătorească , eu doresc să stiu legal dacă îl pot obliga sa mute gardul sau legal este nu 1/2 , legal este pe unde e gardul de 50 de ani .
Deschide ti o actiune de granituire

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Problema cadastru Hamarsold1234 Hamarsold1234 Eu am un teren proprietate a mea , o casa, o magazie si o fosta moara. Pe acest teren exista si primaria impreuna cu curtea primariei. Primaria si-a facut ... (vezi toată discuția)
Constructie gard ContSters373535 ContSters373535 Buna ziua !. In anul 2003 am construit o casa pe un teren de 400 mp cumparat in anul mentionat. La inscrierea constructiei in CF am executat planul ... (vezi toată discuția)
Expertiza - granituire tytys tytys Am cumparat in anul 2005 o casa cu un teren aferent de 1500 mp conform titlului de proprietate al fostilor proprietari,iar expertul dupa efectuarea ... (vezi toată discuția)