Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Administratorii de bloc pot fii angajaticu conventie ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Administratorii de bloc pot fii angajaticu conventie civila?

Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti si pe mine in privinta a trei probleme:
1. Administratorii de bloc mai pot fii angajati cu conventie civila.Ce trebuie depus si unde in acest caz.
2. Catre primarie ce obligatii au Asociatiile de Proprietari.
3. O persoana care inca nu este autorizata ca administrator imobile poate indeplinii formalitatile contabile?? Este inginer de meserie.

Va multumesc
alinaelenamustatea, utilizator
1. da
2. nici una
3. Condiţii pe care trebuie să le îndeplinească administratorul de bloc:
- Să fie atestat de către comisia de specialitate din cadrul primăriei locale.
- Să fie capabil profesional, să fie un bun gospodar şi să nu fi suferit condamnări penale.
- Să prezinte garanţii materiale (ca în cazul gestionarilor - o sumă de bani depusă în contul asociaţiei de proprietari, sumă ce va fi restituită la încetarea funcţiei de administrator).
- Să fi urmat un curs de pregătire profesională (dacă nu a mai fost administrator înainte).
Multumesc pentru raspunsuri.

Si unde trebuie inregistrata conventia la ITM unde apartine asociatia???
Dvs. ce recomandati pentru administratori conventie civila sau contract individual de munca?

Cu stima
alinaelenamustatea a scris:

1. Administratorii de bloc mai pot fii angajati cu conventie civila.Ce trebuie depus si unde in acest caz.
2. Catre primarie ce obligatii au Asociatiile de Proprietari.
3. O persoana care inca nu este autorizata ca administrator imobile poate indeplinii formalitatile contabile?? Este inginer de meserie.

1. Da, se poate lucra pe baza de conventie civila sau contract civil daca e o asociatie mica si activitatea nu se desfasoara dupa un program. Se face in 2 exemplare (unu la asociatie si unul la administrator). Nu se inregistreaza la ITM.
2. La primarie se depune semestrial Situatia soldurilor elementelor de activ si
pasiv.
3. Indeplinirea "formalitatilor contabile", cum spuneti dv, poate sa o faca oricine, daca se pricepe. Dar atat, evidenta contabila, nu si administratie. Pentru a fi administrator trebuie sa detineti atestat obtinut in urma cursurilor si exemenului la primarie indiferent de nivelul studiilor.
Sigur ca daca este un om care-si face bine meseria de administrator si este inscris la cursuri de administrator, cu acceptul comitetului executiv poate sa-si faca treaba ca orice alt administrator atestat, urmand a depune la asociatie copii ale atestatului atunci cand va fi atestat.