Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu

Buna ziua, Va rog sa-mi precizati daca sunt obligata de lege sa modific salariu unei angajate reintoarsa din concediu crestere copil. Mai exact pe data de 01.01.2017 salariu brut era 4000 ron (net 2800 ron), Incepand cu aceasta data contractul a fost suspendat pentru o perioada de 2 ani. Dupa incetarea suspendarii pot pastra aceeasi valoare a salariului (4000 brut = 2600 net )sau sunt obligata de lege sa-l majorez astfel incat salariata de beneficieze tot de aceeasi suma neta (adica 4450 brut). Multumesc!
Daca in timpul CCC , s-au majorat salariile, atunci angajatorul este obligat sa acorde salariul majorat la revenirea din CCC, asa cum se dispune in alin.8 al art.10 din Legea nr.202/2002.
Cornel Vasile, Consilier juridic